Mikro iktisat 2. Baskı(yenilenmiş içerik ve yüzüyle)

Mikro iktisat ekonominin köşe taşlarından biridir. Büyüme ve kalkınmayı anlayabilmenin yanı sıra modelleme ve analitik değerlendirme yapabilme, çok iyi mikro iktisat bilmekle olasıdır.

İktisat bilimi, sınırlı kaynaklarda sonsuz ihtiyaçların giderilmesinde kaynakların etkin ve rasyonel kullanımını sağlayan metot ve yöntemlerle durumu anlamlandırıp açıklar, analiz eder ve sorgular.

İktisat bilimi insanın refahını, yaşam standartlarını yükseltirken kar maksimizasyonu sağlar ve nihayetinde toplumsal ve bireysel fayda olması olası en yüksek düzeye ulaşır.

İktisat bilimi, insanın rasyonel olduğunu var sayar. Ancak krizlerin, istikrarsızlıkların insanın tercih ve kararları sonucunda olduğunu kabul etmez. Bunun yanı sıra, yapay zeka ve robotik yaşamın hayatımıza girdiği günümüzde, yaşam bu doğrultuda yapılanmaktadır. Ve kanımca insanın rasyonel olup olmadığı tartışmalarına noktayı, yapay zeka koyacak gibi gözükmektedir. Teknolojik ilerlemenin boyutu her ne olursa olsun, her bir yaşamsal olayın iktisadi bir yönü olacak ve bu da açıklamalara konu teşkil edecektir.

Barkod: 9786058105997
Yayın Tarihi: Ekim 2019
Yayınevi: Sümer Kitabevi
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe

havvatunc

Son Yazılar