Yazılarım · 6 Ocak 2010

ATV -Sabah Grubunun Aldığı Devlet Kredisi

Havva TUNC       23.04.2008

Çalık grubu satın aldığı ATV -Sabah grubunun 1.1 milyar dolarlık satış bedelini Ziraat Bankası TMSF hesabına yatırdığını açıkladı. Çalık grubu borcunun 750 milyon dolarlık kısmını Halk bankası  ve Vakıf banktan aldığı kredi ile ödediğini, geriye kalanını ortağı ile paylaştığını açıkladı. Sonuçta Çalık grubu 150 milyon dolarlık nakitle ATV-SABAH grubuna sahip oldu. Yani 600 milyon doları Vakıf ve Halk Bankasından kredi olarak almıştır. Her şey normalmiş gibi gözükmesine rağmen gerçekten öyle mi?

Finansal krizin likidite krizine dönüştüğü bu dönemde devlet bankaları nasıl oluyor da böyle bir kredi verebiliyorlar. Verilen kredinin koşulları ve ödeme takviminin açıklanması gerekmektedir.Ama açıklanmadı.

Amerika başta olmak üzere Avrupa’daki finans kuruluşları ihtiyaç duydukları kredileri bulamadıkları için ya iflas etmekte ya devletleştirilmekte ya da yok pahasına satılmaktadırlar.

Kimsenin kimseye kredi vermediği bir ortamda Çalık grubuna verilen kredinin konumu ve koşulları açıklanması önemlidir. Kriz ortamlarında verilecek kredinin hem  riski hem de faiz oranı  (libor vs) oldukça yüksek olacaktır. Daha da önemlisi yüksek faiz oranından borçlanmak isteyen kurum ve kuruluşlar olmasına rağmen piyasada kredi vermeye kimse hevesli değilken .Ve kredi faizleri yükseliş trendi içindeyken, Bu kredi nasıl verildi?

Bu durumda Çalık Grubuna kredi veren Halk Bankası ve Vakıf Bank verdikleri bu 750 milyon dolarlık krediyi neye göre verdiler? Kime güvenerek verdiler? Neyi teminat alarak verdiler?Yüzde kaç faizle verdiler?vs. akla gelen sorulardır. Ve Kredi veren Vakıf Bank yetkilileri kendilerini bankanın sahibi mi? yoksa sadece çalışanı olarak mı?görmektedirler. Bütün bunların bir açıklaması olmalıdır.