Yazılarım · 6 Ocak 2010

CHP Nerde Hata Yaptı?

Havva TUNÇ

22 Temmuz seçimleri CHP için hayal kırıklığı oldu.  Oyunu artıracağını düşlerken oy kaybıyla karşılaştı. Neden bu sonucu göremedi? Nerde hata yaptı? Gerektiği gibi kendisini ifade edemedi mi? Soldaki bir parti olarak programları tutarsızımıydı? Toplumun CHP için ne düşündüğünü göremeyecek kadar kör müydü? Yoksa başka şeyler gerçekleşti de bunun faturası CHP’ye mi çıktı? Gibi sorularla CHP’nin “22 Temmuz seçim” sonrası başarısızlığı özetlenebilir. Bu soruları bir tarafa bırakıp CHP’nin başarısızlığının nedenlerini özetlersek;

Cumhuriyet mitingleri CHP’nin yanılsamasına yol açtı. Cumhuriyet Mitingleri milliyetçi nitelikteki toplantılardı, CHP aslında milliyetçilik duygularını işleyerek tabanını genişletmek istedi ama bu durum umduğu gibi olmadı ve Cumhuriyet Mitingleri MHP’ye yaradı. Yani gitmesi gereken adrese. 

Seçime girecek bir sol parti olarak programları yerindeydi ama bunları açıklarken inandırıcı değildi ve milletvekili adayların seçiminde ve onların sıralamasında başarısızdı. Küçük hesaplar uğruna büyük kayıplara uğradı. 

Toplumla kucaklaşamadı. Aristokrat edasıyla iletişim kurdu. Gerek adaylar olsun gerek parti yetkilileri olsun halkı dinlemedi. Dinlemeyen ama sürekli konuşan bir parti ve parti üyeleri uzun vadede kaybeder. 

AKP beklenenin üstünde gösterdiği başarının bir nedeni CHP’nin bu başarısızlığına alternatif oluşturacak yani CHP yerine ikame edilecek bir partini olmayışıdır.