Beyazperde · 6 Ocak 2010

Film Tanıtım: A Good Year

Havva Tunç

“İyi Bir Yıl” olarak Türkçeye çevrilen “A Good Year” romantik- komedi türünde olup sıcak kırmızı şarap tadında bir film.  

Yatırım uzmanı olarak Londra’da çalışan Max  Skinner (Russel Crowe) amcası Henry’nin(Albert Finney) ölümü  nedeniyle Fransa’ya gitmek zorunda kalır. Max  Fransa’ya  giderken amcasıyla geçirdiği güzel, keyifli çocukluk yıllarını hatırlar. Bu kısa bellek hatırlamaları geçmişte yaşanılan günlere dönme özlemi yaratır. Bu özlemine çocukluk aşkına rastlamasının da eklenmesiyle olayların akışı değişir. Keyifli ve eğlenceli olaylar başlar ve film o zaman başlar. 

Büyük kentte yaşam hızlı ve streslidir. Büyük kent insanı bu koşullar altında zaman zaman depresyona girer. Çoğunlukla yaşamın, yaşadığının farkında bile olamaz. Birey, bir şekilde bunun farkına varınca yaşadığı ortamdan ya kaçmak ister ya da kaçtıysa dönmek istemez. 

Kent yaşamından bunalan ama bunaldığının bile farkına varamayan Max, kentte bunalmış kentliyi öyle güzel örnekliyor ki seyirci önce Max’ın durumuna üzülüyor sonra yaptıklarını onaylıyor. Film bittiğinde, seyirci sanki kendisinin yapmak isteyip de yapamadığı şeyin birisi tarafından yapılmasının mutluluğunu yaşıyor.

Haftanı yorgunluğunu üstünüzden atmak ve keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız bu filme mutlaka gidin.