Beyazperde · 6 Ocak 2010

Film Tanıtım: Camping Sauvage

Havva TUNÇ

Türkçeye “Ölesiye Aşk “olarak çevrilen ” Camping Sauvage” sosyal içerikli bir drama. Leyla’nın Mecnun’a duyduğu aşk ile Camping Sauvage’daki aşk farklı ama sonuçları aynı .Yaşadığımız toplumda aşk, karşı durmanın  kolay bir ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bir fenomen. 

Gençlerin, gerçekler ile beklentileri örtüşmezse, mutsuzluklarını ” karşı durma, aykırı olma, farklı görünme” olarak ifade ederler.Yaşadığı grup içinde (ailesi ve arkadaşları anlamında) yalnız kalıyor kabul görmüyorsa,  intiharı çözüm olarak benimser. Amacı kendini cezalandırmaktan çok ailesini, arkadaşlarını yani toplumu cezalandırmaktır. Cezalandırmada başarılı olmuştur ama bedelini hayatıyla ödeyerek. Ancak sonucu algılamada başarısız olmuştur.  

İntihar ve ölüm, gençlerin içinde bulundukları boşluğu ve onların amaçsız, hedefsiz sadece karşı durmak adına sağa sola savrulmalarının bir ifadesidir.

Ölesiye Aşk’ın başoyuncusu Camille ve aşkı bu anlamsızlığı ve boşluğu çok güzel temsil etmektedir. Camille’nin durumundan etkilenmemek olası değil. Hem etkileniyor hem derinden üzülüyor hem de neden böyle davranıyor bu gençler diyorsunuz, kendi kendinize. 

Gerçeklerle yüz yüze gelmekten korkmuyor ve rahatsız olmuyorsanız, “Ölesiye Aşk’ı” seyredin ve tercihinizi yapın.