Beyazperde · 6 Ocak 2010

Film Tanıtım: The Three Burials of Malquiades Estrada

Havva Tunç

“The Three Burials of Malquiades Estrada “ Türkçeye “Üç Defin” olarak çevrilmiştir. Film Meksikalı kaçak göçmen olan Estrada’nın (Julio Cedillo) ölümü ve onun Amerikalı arkadaşı Pete (Tommy Lee Jones) ile olan dostluğu üzerine kurgulanmıştır.  

Yönetmen Tommy Lee Jones,  M. Estrada’nın (Julio Cedillo)  yanlışlıkla öldürülmesi üzerine ölüsünün üç kez defnedilirken yaşanılan hem dramatik hem komik olayları aktarırken bir yandan Amerikan toplumunun göçmenlere bakışının bir özeleştirisini yapar bir yandan da Amerikalıların içinde bulundukları yalnızlığı duyarsızlığı ifade eder. Aslında bu filmde, Meksikalı kaçak göçmenlerin Amerikan toplumundaki durumu ve yaşam koşulları sorgulanır.  

Barry Pepper’in oynadığı Mike karakteri olağanüstü gerçekçidir. Sınır devriye görevlisi olan Mike, Meksika-Teksas sınırından geçmek isteyen Meksikalı göçmenlere karşı takındığı sert tutumunda bir olağanüstülük yoktur, olması gerektiği gibidir. İşi ve evi arasındaki çizgide yaşamını sürdüren Mike’ın, karısı ile olan birlikteliğindeki duyarsızlık kişiliği ile örtüşür. Diğer bir deyişle,  Mike ve karısı bizi heyecanlandıran şaşırtan karakterler olmayıp tam tersi bildik, sıradan kişilerdir.

Mike ile Pete arasındaki kavga, Mike’ın Pete’nin Meksikalı göçmen arkadaşı olan Estrada’yı öldürmesiyle başlar. Mike’ın Estrada’yı öldürmesi şerif tarafından örtbas edilince, Pete duruma el koyar. Pete kendine göre kuralları olan bir kâhyadır ve Mike kendi yöntemiyle cezalandırır. Aslında Pete’nin cezalandırmak istediği Mike nezdinde ki Amerikalılar ya da Amerikan sistemidir.

Hayatın içinden acı ve hüzün yüklü, izlenmesi gereken anlamlı bir film.