Yazılarım · 6 Ocak 2010

Hasta Olunca Ne Yapmalı? Doktora Gitmek ya da Gitmemek

Havva  TUNC

Dört gündür hastayım. Geçer dedim ama geçmedi 10 Nisan/Salı 2007, yani bugün ölecek gibi oldum ve doktora gittim.

Yaklaşık dört gündür kalbim duruyor ve tekrar çalışıyor bu durum saniyeden daha kısa sürede oluyor ve bitiyor. Ancak bir saat içinde 40 kez den daha fazla kalbiniz bir durup çalışınca ister istemez paniğe kapılıyorsunuz.

Doktora gitmeyi, doktorlarla iletişim kurmayı pek sevmediğim için daha da önemlisi onların çok fazla bir şey bilmediklerine olan inancımdan dolayı kalbimin bana yaptığı bu oyuna 3 gün dayandım. Tabi bu arada kahve içerdim onu bıraktım, az uyurdum fazla uyumaya çalıştım, kızardım kızmamaya çalıştım ama kalbimin teklemesi giderek artı. Salı sabahı kollarımın uyuşması vücudumun titrenmesi ve ölüm korkusunun benliğime işlemesiyle, Arif’e telefon ederek hastaneye gitmek zorunda kaldım.

Gitmeseydim daha iyi mi? olurdu bilmiyorum. Bazı tetkikler yapıldı EKG’de bir şey çıkmadı. Tahlil sonuçları 2 gün sonra alınacak. Bu arada yorgun düştüm. Arif’in asistanlarının odasında yemek faslına iştirak ettim doktor adayların olaya bakışları ve değerlendirmeleri;

Genel bir geçmiş olsun seremonisinden sonra uzman Dr. Esra Hanım benim kalbimde tekler çok önemli değil dedi. Dr. Esra kilolu yediğine içtiğine dikkat etmez, sigara içer, zaman zaman alkol alır ve sporla ilgisi yoktur. İlk söylediği onun kalbinin de teklediği ve bunu önemli olmadığı. Dikkat edilmesi gereken nokta onun da kalbi teklediği için önemli değil. Hastalara da böyle yaklaşılıyor.

Asistan arkadaş Dr. Sancar, oracıkta bir senaryo geliştirdi, bir adam varmış günde 1 şişe rakı içermiş 80 yaşına kadar yaşamış ve hiç kalp sorunu yaşamamış.  

Bütün bunların olmuş olması benim kalp durmalarımı açıklamaz ikincisi benim kalp durmalarımın normal olduğu anlamına gelmez. Bunu anlatmak için doktor olanlar şöyle dedim vücudumuzda bazı organlar yanlış işliyor ise onu araştırmak gerekir, normal demek beraberinde ileride olması olası ciddi durumlara ortam hazırlamak demektir. Ben sigara içmem, yağlı yemem, zayıfım, her gün düzenli sporumu yapar sağlıklı beslenmek uğruna aç kalırım. Dolayısıyla kalbim tekliyorsa bunu araştırmak ismini koymak gerekir dedim ve söylenen söylene oradan çıktım.

Doktora gitmek ya da gitmemek. Akşam oldu kalbim hala bir duruyor bir çalışıyor.