Yazılarım · 6 Ocak 2010

OPEC’in Hafta Sonu Toplantısı:Petrolün Birim Fiyatı

Havva TUNC                                          19 Kasım 2007

Petrolün birim fiyatının 100 Dolar olacağına dair piyasa beklentileri dikkatleri petrol üreticisi ülkeler olan OPEC’e çevirdi. Zaman zaman petrol üretiminde bir artış yapmayacaklarını söyleyen OPEC ülkeleri toplam dünya petrol arzının 82 milyar varil buna karşılık dünya petrol talebinin 84 milyar varil olduğunu belirterek petrol üretiminde bir değişiklik, artışı yönünde, düşünmediklerini ifade etmişlerdir.

OPEC ülkeleri petrolün birim fiyatındaki bu dalgalanmaları değerlendirmek üzere 17- 18 Kasım 2007 tarihinde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmışlardır. Yapılan toplantı sonucunda üretimde bir değişiklik olmayacağını petrolün birim fiyatındaki artışın Amerikan Dolarının zayıflığından kaynaklandığını ve hatta petrolün birim fiyatının düşük olduğunu, artması gerektiğini belirtmişlerdir. Hafta başı itibarıyla Amerikan ham petrolun varili 95 Dolar,  brend petrolün varili ise 92 dolardır. Ve bu fiyatın artış yönünde olacağına dair piyasa beklentisi oluşmuştur.

Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken durum uluslararası piyasada 7 Dolara mal olan bir ürünün birim fiyatı 100 Dolara çıkıyorsa bu oluşan piyasa fiyatının gerçek fiyat olmadığıdır. Büyük bir kartel olan OPEC, kurulduğu dönemden bugüne kadar petrolün birim fiyatı yüksek seviyede ve stabil tutmaya uğraşmasına rağmen bunu başaramamaktadır ki kuruluş amacının bu olmasına rağmen. 

Piyasa dinamikleri, spekülatif eğilimler, para ve finans piyasalarında yaşanan çalkantılar petrolün birim fiyatının yüksek seviyelere gelmesine yol açmaktadır. Piyasada petrol üreticisi konumunda olup kendi üretim maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle petrol üretmeyen bu ülkeler neden fiyattaki bu artışları göz önüne alıp petrol üreticisi konumuna geçmemektedirler ya da geçmekte tereddüt etmektedirler? Çünkü petrol üretim tesisleri yani rafineri yatırımlarının yüksek maliyetli olması yanı sıra petrolün şu anki piyasa fiyatının istikrarlı ve kalıcı olmadığı içindir. 

Kanımca,önümüzdeki günlerde petrolün birim fiyatı 100 Dolara gelecek, belki de aşacaktır. Ancak belli bir süre sonra istikrarlı seviyesi olan 80-82 Dolar civarına düşecektir.