Yazılarım · 6 Ocak 2010

Özelleştirme ve Petkim Üzerine Bİr Kaç Söz…

Havva TUNÇ                                                    07.07.2007

Özelleştirme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır? Özelleştirme yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Bütün KİT’ler ve KİK’ler özelleştirmeli midir? Özelleştirmeye konu olacak KİT’ler ve KİK’ler nasıl belirlenmelidir? Gibi soruların cevabı Dr. Havva Çelebi’nin kaleme aldığı “Özelleştirme ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı yazıda incelendiğinden, bu soruları açıklamayacağım.

PETKİM neden özelleştiriliyor?  Hadi PETKİMİ’i özelleştirmeye karar verdiniz, bu kararın irrasyonel olduğunu düşünmeme rağmen, neden ihaleye giren veya girecek kurum ve kuruluşları yeterince incelemiyorsunuz?

Hükümet etmek bazı kurum ve kuruluşların başında olmak o kurum ve kuruluşlar üzerinde sınırsızca ve sorumsuzca tasarruf hakkı vermez. 

Uçak lastiği üreten ve uluslararası lastik piyasasında büyük kuruluşların korkulu rüyası olan ve bugün yok edilmiş olan PETLAS’a ne oldu? Kaybettiklerimizin ve kazandıklarımızın bir bilançosu çıkarılmalı ve sorgulanmalıdır. 

Henüz özelleştirilmemiş PETKİM gibi kuruluşların özelleştirmesine karar vermeden önce bir değil on kez düşünülmesi gerekli olduğu gibi bir zorunluluktur. Yani, özelleştirilmeyi yapan ve/veya özelleştirme kararını alan,  baş aktörler bugünün birde yarını olduğunu unutmamalıdırlar.