Beyazperde · 6 Ocak 2010

The Night Listener

         

Havva Tunç

“Gecenin Sesi” olarak Türkçeye çevrilen “The Night Listener” ünlü bir eşcinsel yazar olan Gabriel (R.Williams) ve onun yaşamı üzerine kurgulanmış bir film.

Gabriel’i genç erkek arkadaşı olan Jess (Bobby Cannavale) yeni terk etmiştir. Gabriel bu duruma alışmaya çalışırken yayıncısı vasıtasıyla genç bir hayranı olan Pete (Toni Collette) ile tanışır.

Pete küçükken uğradığı cinsel istismarı yazar ve bunu kitap olarak basılmasını ister ancak yayınlanmadan önce Gabriel’in fikrini almak ister ve yazdıklarını Gabriel’e gönderir.  Gabriel, Pete’nin yaşadıklarından etkilenir ve bu çocukla tanışıp onunla konuşmak ister.

Gabriel’in Pete‘ye olan ilgisi giderek meraka dönüşür ve erkek arkadaşı Jess ile olan kısa konuşmalarında böyle bir çocuğun mevcut olmadığı düşüncesine kapılır. Gabriel ne zaman Pete ile buluşmak istese Pete’nin annesi olan Toni Collette’nin bahaneleri ile karşı karşıya kalır ve bir türlü Pete’yi göremez. Pete’nin gerçekten var olmadığının kesinlik kazanmasıyla olaylar daha karmaşık bir hal alır. 

Seyredilmesi keyifli, keyifli olduğu kadar da düşündürücü bir film.