Beyazperde · 7 Ocak 2010

Animasyon Filmleri ve Türkçe Seslendirme

Havva TUNC

Ratatouille , “Fare Aşçı Olunca” konulu güzel bir animasyon filmi, bu hafta gösterime girdi(24.08.2007). 

Film bütün sinemalarda Türkçe Dublajla oynatılıyor. Animasyon filmleri yapılırken karakterleri seslendirecek oyuncular  titizlikle seçilmektedir ve bu seçim filmin önemli bir parçasıdır ve filmin başarısını belirlemede önemlidir.

Bizimkiler ne yapıyorlar gösterime giren Ratatouille’i bütün sinemalarda “Türkçe Dublajla “ veriyorlar. Yani filmi öldürüyorlar. Filmi orijinal olarak seyretmek isteyen seyircinin isteklerini ciddiye almıyorlar. Seyircinin istekleriymiş filmin dokusu bozuluyormuş hiç düşünmüyorlar temel amaç karı maksimize etmek.

Unutulmaması gereken, animasyon filmleri sadece ve sadece çocukların izlemesi için üretilen filimler değil.  Bu filmlere içerik olarak baktığımızda, çoğunlukla çocukların anlayamayacağı esprilerin ya da düşüncelerin bolca yer aldığını görüyoruz. Ancak ülkemizde animasyon filmi olunca akla sadece çocuklar gelmekte ve bu yönde değerlendirme yapılmaktadır. Belki de sektörde yer alan işadamları haklı olabilir, kar ve zarar ilişkisinden dolayı. Ancak unutulmaması gereken bir şey var oda 2010 yılında dünya kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul gibi bir kentte böyle bir filmin sadece ve sadece Türkçe Dublajlı olarak gösterime girmesi kültürel bir ayıptır.

Diğer taraftan önümüzdeki yıllarda  animasyon türü yapımlar, sektörün geleceğini belirleyecektir. Kapris yapmayan sonsuz istekleri olmayan ve daha da önemlisi astronomik ücret istemeyen aktörlerle/karakterlerle çevrilen filmler. Yani önemli bir durum.

Bu filmleri getiren işadamları piyasa ekonomisi mantığı içinde hareket etmektedirler. Yani, Monopol piyasasında olmanın keyfini çıkarıyorlar. Diğer bir deyişle karı maksimize ediyorlar ve piyasa koşulları da buna izin veriyor. Acaba gerçekten böyle midir?

Sektörde yer alan işadamlarını mevcut gelişmeleri dikkate alıp kendilerini olması olası piyasa koşullarına göre hazırlamalıdırlar. Yoksa babadan kalma yöntemlerle karı maksimize etmek ve bunun devamlı olacağını düşünmek safça bir davranıştır, profesyonelce değildir. Her mesleği piyasa koşulları kurallarına göre yapmak hem sektörün gelişimi hem de karların maksimizasyonu için gereklidir.