Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: 3:10 TO YUMA

Havva TUNC                                                     4 Kasım 2007

Western filmleri tekrar sinema perdelerinde yerini aldı. Russell Crowe ve Chirstian Bale’nin başrolünü oynadığı alışıla gelmiş bir “kovboy” filmi.

Azılı bir soyguncu ve katil olan Russell Crowe yakalanır ve Yuma’dan kalkacak 3:10 trenine götürülmek üzere şerif ve ajanlarla yola çıkılır.  Russell Crowe’u trene götürünceye kadar beraberindekinlerle yolda yaşananlar ve zaman zaman insanı hüzünlendiren kimin iyi kimin kötü adam olduğu konusunda seyirciyi düşündüren bir film.

Geçmiş dönemlerin Western filmlerine günümüzün değerleriyle ifade edince karşımıza “3:10 To Yuma” adlı filmi çıkıyor. Bilindiği üzere yaşadığımız yüzyılda insani değerlerin yok olduğu, insanın bireyselleştiği, bireyselleşmeyle beraber giderek bencilleştiği, parasal değerlerin ön plana geçtiği ve aile mefhumunun giderek yok olduğu üzerine yapılan çalışmalara film sektörü de western tarzı bu çalışmalyla katılmış. 

“Western”  tarzı filmlerden hoşlanan ve yaşadığımız yüzyılda insanlar arasındaki ilişkilerin yüzeyselliğinden ve insanların birbirlerine güvenmedikleri hususunda duydukları rahatsızlıkları sık sık dile getirenlerin kaçırmaması gereken bir çalışma. Keyifle izlenen kendi içinde belli bir dinamizmi yakalamış başarılı bir film.