Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: A Güide to Recognizing Your Saints

Havva TUNÇ 

“Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu” olarak Türkçeye çevrilen “A Güide to Recognizing Your Saints” gençlik – drama türünde bir film.

Dito’nun ( Robert Downey Jr.) doğup büyüdüğü aile ortamı, arkadaş çevresi, okulu ve aldığı eğitimi geleceğinin belirlenmesinde etkili olmuştur.  Dito’nun içinde bulunduğu boşluk ve amaçsızlığın yarattığı olumsuzluktan kurtulmak için gerek kendisine gerekse yaşadığı topluma karşı verdiği mücadele ve bunun etkilerinin sorgulandığı bir film.  

Eğitimli ve kültürlü aile çocuklarının, eğitimsiz kültür düzeyi düşük aile çocuklarına göre, yaşadıkları çevre ve aileleriyle olan iletişimlerinin daha iyi olduğu düşüncesi yaygın olmasına rağmen bunun her zaman böyle olmadığı eğitimli aile çocuklarında da benzer sorunların yaşandığı tespit edilmiştir. Diğer bir deyişle, çocukların sorunlarının asıl kaynağının aileden ziyade yaşanılan çevre ile ilintili olduğudur.  Aslında sorunlar üzerinde ailenin etkisi yadsınamayacağı gibi tek neden olarak sunulamayacağıdır.  

Aile çocuğun gelişiminde önemli bir konumda olup tek başına yeterli değildir. Yani, çocuk üzerinde aileyle birlikte çevre etkili ve belirleyicidir. Gelir ve kültür düzey yüksek aile çocuklarında deformasyon gelir ve kültür düzeyi düşük ailelere göre daha az olmasına rağmen her iki tarafta deformasyon ve bozulma görülmektedir.  

“A Guide to Recognizing Your Saints” filminin gerek yönetmeni gerekse senaryo yazarı olaylara daha ılımlı bakarlar ve umutlarını yitirmezler. Öyle ki, kötü koşullarda yetişen Robert Downey Jr. yaşadığı yerden uzaklara gider ve yeni bir hayat kurar ve sonunda hayatını yazdığı bir roman ile var olma savaşını kazanır. Yani, film Dito’nun elde ettiği başarı ile sonlanır.

Aslında gerçek yaşamda bunu böyle olmadığı olsa bile bu tip bir başarının elde edilmesinin zor olduğudur. Gençlik ve onların sorunlarının çözümü yani içinde bulundukları amaçsızlıktan boşluktan kurtuluşları, içinde bulundukları bu boşluğun doldurulması amaçlı hale gelebilmeleri yaşamlarını anlamlı kılacak uğraşıların onlara kazandırılması ile mümkün olabilir. 

“A Güide to Recognizing Your Saints”  uyuşturucu kullanmaktan tutunda şiddet olaylarına kadar geçlerin içinde bulundukları bu koşulların onların geleceklerini nasıl şekillendirdiği ve bunun sorgulandığı  bir gençlik filmi.

 Filmin Künyesi

 Başoyuncular  Robert Downey Jr., Shia LaBeouf, Chazz Palminteri, Dianne Wiest, Rosario Dawson
Directed Dito Montiel
Produced Süre/Ülke Sting, Bobby Sager, Peter Sahagen  1 Saat 38 dakika/USA