Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Alpha Dog

 

Havva TUNC

“Rehine” olarak Türkçeye çevrilen “Alpha Dog” suç, aksiyon ve drama türünde bir film.

Alpha Dog, günümüz gençliğinin içinde bulunduğu boşluğu doldurmak adına, yaşadığı aile ortamına tepkisini dile getirmek adına, var olduğunu kanıtlamak adına, yaşadığı topluma karşı durmak adına, bir şeyler yapmak istemesi ama yapamaması  ve bunun sonucunda, içine düştüğü ama farkında olamadığı, açmazlara çözüm arayışlar ve kötü tecrübeler.

Nerdeyse çocuk yaşta olan gençlerin kendilerinden büyük gençler tarafından yönlendirilmesi her iki kesimin sorunlarına çözüm olarak uyuşturucuya yönelmeleri ve ortaya çıkan  geri dönülmez sonuçlar. Diğer bir deyişle, uyuşturucu kullanımının gerek bireysel anlamda her bir çocuk üzerindeki gerekse toplumsal anlamda, genel gençlik üzerindeki etkilerinin sorgulandığı ve bu durumun toplumları bir çöküşe sürüklediği, gençler ve gençlik bağlamında, uyuşturucu ve gençlik konulu bir film.

Johnny( Emile Hirsh) Los Angeleslı 19 yaşında genç bir uyuşturucu satıcısıdır. Jake ( Ben Foster) , Johnny’nin arkadaşı olup ona büyük miktarda borcu vardır. Ama borcunu ödemekte direnir. Bunun üzerine Johnny’i ve arkadaşları Jake’in 15 yaşındaki erkek kardeşini kaçırırlar. Başlangıçta gençler arasında bir oyunmuş gibi başlayan olayların istenmeyen yönde gelişimi ve ölüm.

Bu filmde, gençlik ve uyuşturucu kullanımı, onların yaşadıkları, hissettikleri ve olaylara bakışları ve de olayları değerlendirmedeki irrasyonel davranış ve tutumları ele alınmış olup olaylar gerçeğinden daha gerçekçi bir biçimde kurgulanmıştır.

Filmin Künyesi

Başoyuncular: Justin Timberlake, Bruce Willis, Sharon Stone, Emile Hirsch, Dominique Swain

Directed : Nick Cassavetes

Produced : Steven Markoff, Robert Geringer, Avram Kaplan

Süre /Ülke:1 saat 57 dak./ USA