Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Bug

 

Havva TUNÇ

“Böcek” olarak Türkçeye çevrilen “Bug” psikolojik-gerilim filmi.

Hayatta yalnız olmak, akşam eve gidildiğinde yalnızlığı ruhunda hissetmek, karşılaşılan bir sorunu çözerken tek başına olmak, güzel bir olayı ya da bir anı tek başına yaşamak, birisiyle paylaşamamak zor ve dayanılmazdır. Diğer bir deyişle, insan yalnız olmak için kurgulanmamıştır. İnsan denilen canlı biriyle birlikte olmak, konuşmak , yaşamı paylaşmak üzere kurgulanmıştır.

Yalnızlığın paylaşılacağı, birlikteliğin sürdürüleceği kişinin belirlenmesi ya da seçimi o kadar kolay olmamaktadır. Kolay olmadığı gibi bazen bireyin seçme şansı da olmuyor. Yanında yakınında kim varsa onunla birliktelik, arkadaşlık başlıyor. Dram asıl bundan sonra başlıyor. Birlikte olunan kişi, hayat arkadaşı, geleceğin şekillenmesinde temel aktör oluyor. Arkadaşın patolojik bir yanı varsa örneğin obsesif ise ya da şizofren ise ve başka arkadaş edinme şansınızda yoksa yalnızlıkla da baş edemiyorsanız sizinde obsesif olma ya da şizofren olma olasılığınız yüksek. 

Birlikte yaşayan, hayatı paylaşan çiftler bir süre sonra birbirlerinin özelliklerini kaparlar ve birbirlerine benzerler. Yani, çiftler bir süre sonra birbirlerinin iyi ya da kötü güzel ya da çirkin özelliklerini kaparlar. Belli bir süre birlikte yaşayan çiftlere bakıldığında onların gülümsemelerinin bakışlarının yüzlerindeki ifadenin yaşam biçimi ve yaşam felsefelerinin birbirleriyle benzeştiği görülür. Böyle bir durumun mevcudiyeti bazen olumlu iken bazen de olumsuzluk arz eder. 

Agnes (Ashley Judd)  yalnız bir garson kızdır. Geçmişte yaptığı evlik istediği gibi olmamıştır. Onu hayata bağlayan küçük oğlu birileri tarafında çalınmış, bütün uğraşılarına rağmen onu bulamamıştır. Peter (Michael Shannon) az ve güzel konuşan evsiz genç bir adamdır. Agnes ve Peter ‘in tesadüfen gerçekleşen birliktelikleri ve Peter’in gerçek dışı düşünceleri ve bunların Agnes tarafından onaylanmasıyla yaşanan dramatik olaylar silsilesi. Dramatik olayların ana aktörü var olmayan böcekler. 

Böcek filmi, var olmayan böceklerin Agnes ve Peter’in yaşamlarını nasıl kabusa dönüştürdüğünün görsel ifadesi. Oyuncuların performansı ile yönetmen W. Friedkin uyumlu birliktelikleri sonucu ortaya çıkan böcek filmi mutlaka izlenmelidir. 

Kanımca, izleyiciler film sonrasında birlikteliklerini sorgulayacak ve yaşamlarında değişiklik yapacak bazı kararlar alacaklardır.