Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Chilren of Man

 

Havva TUNÇ 

“Son Umut” olarak Türkçeye çevrilen ”Children of Man” İngiliz yapımı bilim kurgu- aksiyon türü bir film. Filmin yönetmeni A.Cuaron sanki kısa mesafe koşanken uzun mesafe koşmaya heveslenen amatör bir atlet gibi davranarak, panik ve telaş içinde “Children of Man”  ortaya çıkarmıştır. 

Olaylar 2027 İngiltere’sinde geçer. Yaşanılan toplumda kadınlar her ne sebeptense, yani sebebini bilemediğimiz bir durumdan dolayı, doğurganlık özelliklerini yitirirler. Bu yetisini kaybetmeyen hamile genç bir kadın ortaya çıkar. Bu durumun modern yaşamın bir sonucu olduğu açıkça dile getirilmemiş ve hatta dile getirilmekten kaçınılmıştır.Yönetmen, filmi gizemli kılmak, izleyicinin meraklanmasını sağlamak adına yaptığı bu küçük oyunlar burada uygun kaçmamıştır.

İsyancılar sisteme karşı durmak, bir birliktelik oluşturmak, barış içinde güzel bir gelecek inşa edebilmek için hamile kadın ve onun henüz doğmamış bebeği ve de doğurabilen kadın idolünü kullanarak örgütlenirler.

Kitleleri bir arada tutabilmek için ortak bir değer oluşturmanın gerekliliği ve önemi nedeniyle yaratılan doğurabilen kadın idolü isyancıların amaçlarına ulaşmada yeterli olamadığı gibi siteme yön veren otoritenin gücünü giderek artırır.

Filmin her bir sahnesi, işlediği tema, çizdiği karakterler inanılmaz derecede inandırırcı ve yaratıcı olmasına rağmen olayların birbirlerinden kopuk seyretmesi, geçişlerin hızlı oluşu, sanki bir şeyi gizlermişçesine ya da bir şeyden saklanırcasına yapılan çekimler, senaryonun resimlenmesi ile verilmek istenen anlamın verilememesi gibi durumlar elde edilmesi gereken başarının yok olmasına neden olmuştur.

Çok emek verilmiş ve modern teknoloji bütün imkânlarından faydalanılmış olmasına rağmen bir derinlik kazanmadan amatörce kurgulanmış olması filmi eleştirilerin odak noktasına oturtmaktadır. Esinlenebilmek ve esin kaynağını öldürmek adına, özellikle sinema öğrencilerinin, seyretmesi gereken bir film   

Filmin Künyesi 

Başoyuncular Julianne Moore, Clive Owen, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor, Charlie Hunnam
Directed Alfonso Cuaron
Produced Thomas Bliss, Armyan Bernstein, Hilary Shor

Süre/Ülke       1 saat 48 dakika/UK