Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Deja Vu

Havva TUNÇ

“Deja Vu”  bilimkurgu- aksiyon tarzında senarize edilmiş geçtiğimiz haftanın en iyi filmi. Dün ile bugünü bir zaman diliminde kesiştirerek, olmasını istemediğimiz olayların oluşumunu önlemek ya da istediğimiz yönde gelişimini sağlamak ya da kaçan fırsatları yakalamak gibi olayların akışını değiştirmek üzere kurgulanmış bir film.

Diğer bir deyişle, film bugünden düne, aynı zaman diliminde, müdahale ederek olayların oluşumunu değiştirmek ve değişimin istenilen yönde olmasını sağlamak olarak tanımlanabilir.

Film gerek senaryosu gerek oyuncuları gerekse efektleriyle oldukça başarılı bir yapıt. Ancak kesişen zaman diliminde ölen başoyuncunun ( Denzel Washington) hiçbir şey olmamış gibi canlı canlı ortaya çıkması filmin tutarlılığını bozuyor. 

Denzel Washington’ın öldürülmemesi seyirciyi mutlu etmek adına yapılıyorsa, bu durumun kendi içsel tutarlılığı içersinde olması gerekir.

Senaryo yazarı ve yapımcı, belki de filmin daha çok  ilgi çekmesini sağlamak adına, D.Washington’u önce öldürüyor, ah vah demeden, iki saniye sonra D. Washington’u karşımıza hiçbir şey olmamış gibi çıkarıyor. Bu durum karşısında seyirci önce mutlu oluyor sonra da bu kadarıda fazla diyerek, belli belirsiz duygular içinde sinemadan ayrılıyor.

Deja Vu’nün mutlaka seyredilmesi ve seyir sonrası üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gereken bir yapıt.

  Filmin  Künyesi   Başoyuncular    Denzel Washington, Val Kilmer, Paula Patton, Bruce Greenwood, Adam Goldberg
 Directed      Tony Scott
 Produced     Mike Stenson, Chad Oman, Terry Rossio

  Süre/Ülke     2 saat 6 dakika/ USA