Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Slumdog Millionaire

Havva TUNC                                       06.03.2009

Hindistan’ın büyük kentlerinden biri olan Bombay’ın kenar mahallerinden birinde doğup büyüyen Jamel, “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışma programına katılır ve kazanır. Bombay’ın kenar mahallesinde yaşayan insanların yaşam koşulları, çektikleri sıkıntıları, özlemleri, beklentileri ve hayata bakışları Jamel üzerinden yarışma programı kurgusuyla seyirciye aktarılmaktadır.

Yönetmen Danny Boyle “Kim milyoner Olmak İster” isimli film ile bir taraftan Hindistan’daki kötü yaşam koşullarına dikkat çekiyor diğer taraftan da yarışma programlarını eleştiriyor.

Hindistan’da kenar mahallelerde yaşayan insanların yaşam koşullarındaki sıkıntıya dikkat çekebilmek amacıyla olayların yarışma programı kurgusuyla anlatılması filme olan ilgiyi artırıyor. Günümüzde zengin olmak isteyen zengin olma hayalleri kuran insan sayısındaki çokluk filme olan ilgiyi artırıyor. Herkes kendinden bir şey buluyor bu filmde.  

Bilgi yarışma programlarının kişilerin bilgi düzeyini ölçmekten ziyade, ticari bir faaliyet olduğuna dikkatleri çekebilmek Danny Boyle hedeflerinden biri. D. Boyle,”Slumdog Millionaire” filminde bunu başarıyla yapıyor. Diğer bir deyişle, yarışma programında sorulan soruların kişilerin bilgi düzeyini ölçen sorular olmadığı rastgele seçilmiş sorular olduğu, okuma yazma bilmeyen Jamel’in bu yarışmayı kazanması yönetmenin savını desteklemektedir. 

Gerek Yönetmen Danny Boyle filmin öyküsünü sunmaktaki başarısı gerekse  Jamel’in  çocukluğunu ve gençliğini oynayan oyuncuların ve diğelerinin oyunculuk performansları Slumdog Millionaire’in neden 8 dalda Oscar aldığını açıklmaktadır.   

Filmin Künyesi 

Starring:  Dev Patel, Anil Kapoor, Irrfan Khan, Madhur Mittal, Freida Pinto 
Directed by:  Danny Boyle, Loveleen Tandan 
Produced by:  Paul Smith (XVI), Tessa Ross, Francois Ivernel