Beyazperde · 7 Ocak 2010

Film Tanıtım: Superbad

Havva TUNC                                           21 Kasım 2007

Çok Fena Olarak Türkçeye çevrilen Superbad komedi türünde olup gençlik sorunlarının,   tarafsız bir biçimde değerlendirildiği güzel bir film.

Film ana teması Alkol ve Seks üzerinedir. Alkol, seks ve internet sadece ve sadece Amerikan gençliğinin sorunu olmayıp yaşadığımız dönemde dünya geçliğinin temel bir sorunudur. Daha da önemlisi Amerikan gençliği ve onların yaşam biçimi Amerika tarafından dünyaya ihraç edildi ve edilmektedir. Dolayısıyla bu durum dünya gençliğinin bir sorunu olarak algılanmalıdır.

Gençlerin alkol içme, sarhoş olma ve seks yapma tutkusu ve bu tutkuların internet aracılığı ile fantezilerle süslenmesi, olayının vahametini ortaya çıkarmaktadır. “Superbad” seyrederken gülündüğü, özellikle gençler gülüyor, seyircisinin çoğunlukla gençler olduğu bir film. O zaman bütün bu gösterilenler anlatılanlar, film aracılığıyla, iyi ve doğru şeyler mi? Kim karar verecek? Kim eleştirecek?  Tabiî ki anne ve babalar. 

 Anne ve babaların, çocuklarının tutkularını öğrenmeleri açısından, bu filme gitmeleri bence çok önemli. Filmi izlemeye giden yetişkinlerin sabır ve hoş görü içinde olmaları bu filmi izlemek için olmazsa olmazlardan. Aksi takdirde sinema salonundan sinirlenip çıkarsınız ya da seyreder sonrada eve gider, çocuğunuza farkında olmadan itici davranırsınız. Filmi izlemekle yapmak istediğiniz amaca ulaşamazsınız. 

Gençler ile ebeveynler arasındaki iletişim kopukluluğunun nedenlerinden biri geçlerin alkol ve sekse olan abartılı tutkularıdır. Bütün bunların olması gereken dozda olması için bunları çocuklarımızla konuşmalıyız. Sorunu yok varsayarak sorunu çözemeyiz. Konuşarak aradaki iletişim kopuklukları kaldırabilinir ve gençlerin sapkınlıklara yönelmesi bir nebze azaltılabilinir. 

Oyuncularının kim olduğundan ziyade yönetmen Greg Mottola’yı kutlamak gerekir. 

Filmin Künyesi:

Starring:  Jonah Hill, Michael Cera, Christopher Mintz-Plasse, Bill Hader, Martha MacIsaac 
Directed by:  Greg Mottola 
Produced by:  Seth Rogen, Evan Goldberg, Judd Apatow