Yazılarım · 1 Şubat 2010

Amerikan Dolarının Türk Lirası Karşısındaki Önlenemeyen Yükselişi

Havva TUNC                             9.03.2009

9.Mart. 2009 itibarıyla (bugün),Amerikan Dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri 1.83’ü buldu. Dolardaki artış seyri bu hızda devam ederse hafta sonuna gelmeden doların TL karşılığı 2.50 olur.

ABD Dolarının Türk Lirası karşısındaki artışına dur demek göründüğü kadar zor değil. Parasal otorite(TCMB )faiz indirimlerinden vazgeçeceğini ve IMF ile önümüzdeki günlerde Stand By anlaşmasının imzalanacağı mesajı ( hükümet tarafının yapacağı açıklama eşliğinde) piyasaya verilirse, Dolardaki bu yükseliş önlenir hatta geriye bile çekilir. Bütün bunları yapmaksızın TCMB sadece ve sadece piyasaya Dolar arzında bulunursa, bu Dolar sunumların Doların ateşini söndürmeyeceği gibi TCMB’nin Dolar rezervlerini azaltır.

Kısaca ifade edersek,TCMB faiz indirimi kararlarından vazgeçer, hükümet IMF ile anlaşmaya gidileceği konusunda piyasaya kesin güvence verirse piyasaya döviz sunulmadan kurdaki artış önlenir, Keza, TCMB yukardaki kararalar eşliğinde ille de piyasaya dolar arzında bulunacağım derse kurdaki, yani  Doların Türk Lirası karşılığındaki azalış şiddetli ve etkili olur.