Beyazperde · 27 Nisan 2010

“Film Tanıtım:Nine”

9 (2009) Poster

Havva TUNC                27.4.2010

 Dokuz olarak Türkçeye çevrilen "Nine" bir animasyon bilim-kurgu  filmidir.

Dünyaya  refah ve barış getirmek amacıyla yaratılan makinelerin  dünyayı ele geçirip insanlığı yok etmesi üzerine makinelerin yaratıcısı bilim adamı , ölmeden önce  yarattığı dokuz bez kuklayı nasıl olduğunu bilmediğimiz bir güç  yardımıyla canlandırır ve dünyanın kurtuluşu bu dokuz bez kuklanın eline bırakılır.

Dokuz bez kuklanın her birisi bu bilim adamının ruhunun bir kısmını almıştır. Her birinin becerisi ve yaklaşımı farklıdır. Örneğin dokuz nolu kukla meraklıdır ve onun görevi dünyada neler olduğunu anlayıp çözüm üretmektir.  Bir numaralı olan mevcut durumu koruyup riske girmeden yaşamın devamını sağlamaktır. 7  ve 8 numaralı ise bilim adamı vasıflarındadır ve görevleride bu bağlamdadır. Diğerlerini söylemiyorum, işin ruhu kaçmasın.

Teknolojik ilerleme ve makineleşme çağındayız. İnsanlığın refahı ve mutluluğu için teknolojık gelişme gerçekten insanlığın refahını sağlamakta mıdır? Bir yandan refahı ve mutluluğu sağlarken bir yandan da sorunların ortaya çıkmasına mı yol açmaktadır?  İşsizliğin temel sorunlarından biri makineleşmedir(işsizliğin nedenlerini ve sorunlarını ve hatta çözümlerini tartışmak için burası uygun değil). İnsan emeğinin birim saat ücreti arttıkça ve insanın daha iyi koşullarda çalıştırılması (sendikalaşma, vs) zorunlu hale geldikçe üretilen mal ve hizmetlerin birim maliyeti arttığından ve sonuçta karlar azaldığından yatırımcılar insan emeği yerine üretimde makine kullanılmaktadır. İşsizliği artıran diğer faktörlerin okuyucunun bildiği varsayımı altında, üretimde makineleşme kaçınılmaz olarak var olan işsizliği kalıcı  olmasına ve kronikleşmesine yol açmaktadır.

İnsan emeği yerine makine kullanımı ile karların artması yatırımcının iştahını kabarttığında makineleşmenin beraberinde getireceği sorunlar göz ardı edilmektedir.  Tim Burt’un yönetmenliğinde, makineleşmenin beraberinde getireceği sorunlara dikkatleri çeken "Nine" değişik mesajlar içermektedir.  Dikkatle seyredilip üzerinde düşünülmesi gereken başarılı bir çalışma olup özellikle yetişkinlerin seyretmesini öneririm.

 

Director

Shane Acker

Producer

Tim Burton, Timur Bekmambetov, Jim Lemley, Dana Ginsburg, Marci Levine

Writer

Pamela Pettler, Shane Acker

Duration

01:19:00

Official Site

http://www.9themovie.com

Release

Wednesday October 28 2009

Genres

Animation, Action/Adventure, SciFi/Fantasy

Distributor

Universal UK