Beyazperde · 7 Mart 2011

Film Tanıtım: 2012

 

Havva TUNC                26.11.2009

2012 vizyona yeni giren ve girdiği hafta gişe rekorları kıran bir film. Nedir bu filmi ilginç kılan? Gerek senaryosu  gerekse oyuncuları itibarıyla değerlendirildiğinde bu ilgiyi açıklamak zor. Sofistike düşününce,  mantıklı bir açıklama yapmak zorlaşıyor. Aslında ilginin nedeni oldukça basit. Daha açıkça ifade edersek, filmin konusunun  yakın gelecekte geçmesi ve olması olası bir senaryo ile seyirci karşısına çıkması ister istemez filmi ilgi odağı yapıyor.

Gelelim 2012 filminin ayrıntısına, 2012 yılında dünyamız yok olmak üzeredir tabii ki  insanlarıyla birlikte.  Diğer bir deyişle,2012'de dünya yok olur ve insanlarda. Kurtulan yok mudur? Elbette vardır. Dünya yok olmadan önce Nuh’ un Gemisi misali bir gemi (teknoloji harikası) yapılır Bu gemiye, gemiyi kim finanse etmiş ise onlar alınır.  Geride kalan 6.5 milyar insan kendi kaderine terk edilir. Bu arada görsel efektler inanılmaz boyuttadır. 

Seyirci 6,5 milyar insanın yok olduğunu unutur daha doğrusu unutturulur, gemiye binenlerin yaşadıkları acıları hisseder ve onlar için önce üzülür sonra sevinir. Ve mutlu son. 

Liberalizmin , tam rekabetin egemen olduğu bir dünyada hükmedenler yada yönetenler yada  sistemin işlemesini sağlayan baş aktörler her zaman ve her yerde insanların ne yapacaklarını ne yapmaları gerektiğini açık yada gizli söylerler  ve insanlarda buna uyarlar.  2012 bunun güzel  bir örneği.  Adamlar (filmin senaristi ve yönetmeni) 6.5 milyar insanı kendi kaderine terk ediyor ve bizler seyirciler olarak  6.5 milyar insanın öldüğünü ,yani kendimizi, unutuyoruz. Gemiye kabul edilip sonra kabul edilmeyen ve küçük bir uğraşı sonrası kabul edilenler için önce üzülüyor sonrada seviniyoruz. Ve bu filme gitmek için sıraya giriyoruz. Peki bizim için kim üzülecek. 

Filmin Künyesi: 

Director:Roland Emmerich 

Writers (WGA)   Roland Emmerich (written by) &Harald Kloser (written by) 

Genre:Action | Adventure | Drama | Sci-Fi | Thriller more