Beyazperde · 9 Mayıs 2011

“Film Tanıtım: Source Code”

Türkçeye Yaşam Kodu olarak çevrilen Source Code bilim kurgu-aksiyon türünde bir film.Amerikalı asker Kaptan Steven kendini Chicagoya gitmekte olan bir trenin içinde bulur. Karşısında oturan ama tanımadığı genç hanımın ne söylediğini anlamaya çalışırken kendini kapalı bir alanda asker giysisiyle bulur.

Goodwin isimli subay hanımın söylediklerinden Afkanistan savaşında öldüğünü beyninin küçük bir kısmının canlı olduğunu öğrenir. "Kuantum fiziği, paralel evrenler" düşüncesine göre oluşturulan bir programda rol aldığını Chicago’ya giden trene konulan bombanın kim tarafından konulduğunun öğrenmesi gerektiği görevinin kendisine verildiğini öğrenir. Anlamakta zorlandığı olmayan bacakları ve vücuduna rağmen nasıl hareket ettiğidir ve bunu subay hanıma sorar. Subay hanım da Kaptan Steven'ın bir öğretmenin  bedeninde var olduğunu söyler. Yani, hareketler içinde bulunduğu bedene ait, eylem  ise kendi beyninin komutları olduğudur. Olayın başlaması ile bitmesi arasındaki zaman dilimi süresi sekiz dakikadır. Bu sekiz dakikalık sürede trene bombanın kimin koyduğu öğrenilecek ilgili kişi yakalanacaktır. Subayın görevi bombayı kimin koyduğunu anlamaktır. Ve bu durum için sekiz dakikalık zaman aralıklarıyla tren- kapalı alan arasında gider gelir. Amaç bombacının bulunup patlamanın önlenmesidir. Bütün  bunlar olurken Kaptan Steven bombanın bulunması ve patlamanın  önlenmesi ile içinde bulunduğu bedende yaşama devam edebileceğidir, paralel evrenlerin birinde.Zaten bombanın bulunup patlamanın önleneceği o paralel evrendir.  

Kuantum mekaniğinin popüler kısmı olan paralel evrenler Amerikalı Fizikçi Hugh Everett tarafından ortaya atılmış olup Source Code  filmin senaryosu  bu tezin var olduğu savına  dayanılarak yazılmıştır. Yani, Source Code filmi paralel evrenlerin var olduğu ve bu evrenlerin birebirleriyle etkileşim halinde olduğu tezinin doğru olduğu varsayıma göre oluşturulmuştur.

Tekrar filme dönersek sekiz dakikalık aralıklarla trendeki patlama öncesine gönderilen Kaptan Steven bulunduğu evrenin gerçek olduğu ve trendeki bombanın patlamasını önlerse ”simülasyonun” gerçek olacağı düşüncesindedir ve bunun gerçekleşmesi ile film son bulur. “Mutlu son”(Seyirci böyle sonlara bayılır).

Source Code filminde anlatılmak istenen, sorgulanan  paralel evren tezinin doğru olup olmadığı değildir.  Sonuçta film kendi mantığı ve  tutarlılığı içinde senarize edilmiştir. Ve de seyirci memnun kalmıştır ve/veya kalmışsa söylenecek bir şey yoktur. Burada önemli olan filmin, Kaptan Steven karakterinin, var olma savaşıdır.

 

 

Filmin Künyesi:

Director:

Duncan Jones

Writer:

Ben Ripley

Stars:

Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan and Vera Farmiga