Beyazperde · 3 Şubat 2013

“Film Tanıtım: Django Unchained”

Havva TUNÇ

“Django  Unchained  Movie”” Zincirsiz” olarak Türkçeye çevrilen Oscar’a  adaylığını ilan eden aykırı  yönetmen Quentin  Tarantino  bu filmiyle sınıfta kaldı.

Sanatsal  ve belgesel nitelikte olmayan filmlerin süresi maksimum 110 dakikayı geçmemeli. Bu süreyi bile uzun bulanlar olabilir. Ne sanatsal ne de belgesel nitelikte olan Tarantino’nun Zincirsiz’i 165 dakika olup izlenebilirlik süresini aşmış. Bir yönetmen filmini  öyle kurgulamalı ki bitireceği zamanı , 3-4 hamle sonrasını görebilen santranç oyuncusu gibi, görebilmelidir. Aksi takdirde filmin süresi uzar, tıpkı Tarantino’nun Zincirsizi’nde olduğu gibi.

Zincirsiz ünlü oyunculardan oluşmuş olup başarısı  yönetmenin becerisine kalmış. Yönetmenin ustalığı, riskin olmadığı anlamına gelmez. Tam tersine beklentiler nedeniyle daha yüksektir. Zincirsiz’in Tarantino riski, zamanlamadaki başarısızlığıdır. Diğer bir deyişle olaylarda seçici olmak yerine her şeyi sahnelemesi filmin izlenebilirliğini riske etmiştir.

Tarantino  filme amatörce yaklaşmış ve profesyonelliği bir adım kaçırmış ve ortaya 165 dakikalı bir film çıkmış.

Zencilerin  yaşam koşullarındaki zorlukları,haksızlıkları vs. insana özgü zorluk ve haksızlık olarak anlatımdaki başarısı önemlidir.  Kapitalist sistem her şeyi nasıl normalleştirdiyse zenci beyaz ayrımını da yok edip, insanın nasıl ticarileştirdiğinin çok güzel kurgulandığı başarılı bir film, Zincirsiz.

Oscar  adaylığına soyunan bir film için zamanın uzunluğu ve bu süreyi doldurmadaki amatörlük  kabul edilemez olduğu gibi  başarısının önünde büyük bir engeldir.

Keyifle izlenebilecek bir film. İyi seyirler.

Director:

 Quentin Tarantino

Writer:

 Quentin Tarantino

Stars:

 Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio |See full cast and crew

165 min  –  Adventure | Drama | Western  –