Beyazperde · 20 Ekim 2013

“Film Tanıtım: Paranoia Movie”

paranoia

paranoia

Havva TUNÇ 20.10.2013

Türkçeye Paranoya olarak çevrilen ”Paranoia” gerilim, aksiyon türünde bir film. H.Ford’un baş aktörlüğünün bile filmi kurtaramadığı gerçeğini yüksek sesle haykırır gibi. Bir filmin senaryosu, kurgusu sıradansa kimi oynatırsanız oynatın fark etmiyor. Paranoya yönetmeni fark edilmesini istemediği kötü bir şey varmış gibi onu saklama telaşe içinde sanki. Ve film oldu bittiye getirilmiş izlenimi veriyor.

İletişim sektöründeki iki küresel devin aralarındaki acımasız rekabet birbirlerinden teknolojik bilgi hırsızlığı yapacak kadar şiddetlenmiştir. Söz konusu iletişim hırsızlığı alışıla gelmiş ajan kurgusu içinde sunulmaktadır. Seyirci bu kurgunun havasına girmekte zorlanmamasına rağmen o koltukta oturma çaresizliğinin alternatifsizliği içinde teknolojik hırsızlığın ne olduğunu merak etmekten vazgeçip kovalamacayı (moda deyimle aksiyonu) izlemek zorunda kalıyor. FBI’nın konuya dahil olması ve mutlu sona rağmen acaba teknolojik hırsızlığa sebep olan “teknolojik buluş” ne olabilirdi sorusunu kişi kendine sormadan edemiyor. Bu sorgulamayı seyirciden çok senaryo yazarı ve yönetmenin yapması gerektiği ama ne yazık ki böyle bir gayretin içinde olmadıkları izlenimi, insanı rahatsız ediyor. Sadece izleyicinin Adam denilen genç ve hırslı delikanlının başına gelenleri izleyip ah vah diyerek kendini oyalayıp filmin bitişini mutlu son olarak kabul etmek zorunda kalıyor. Korumasız her şeye hazır seyirci koşar adım ne olduğunu anlamadan kendini paranoyanın içinde buluyor ve anlamaya çalışıyor, acaba ben mi anlamadım derken sadece bir koşturma ve mutlu bir sonla biten bir film buluyor karşısında.

Yönetmen,filmi izlemeye gelenlere filmin bitiminde önemli ve anlamlı bir görevi tamamlamış duygusu veriyor ama bu duygu geçicidir. İzleyici bir boşluk içinde olduğunu algılamasıyla beraber paranoya filminin başarısız ve hakkında bir şey söylemenin bile anlamsız olduğunu düşünüyor ve anında unutuyor olan biteni. Düşünsenize 2 saate yakın bir zaman verdiğiniz bir sinema filmi anında tükendi ve bitti. Arkası gelir mi? Bilemiyorum.

Paranoya filmini diğer aksiyon filmlerinden farklı kılan nedir? Bir iki ünlü oyuncu koyarak seyirciyi sinemaya çekeceklerini düşünenler kendilerini kandırmakta olup seyircinin sinemaya ilgisini zorlamaktadırlar.

Sinema sektöründe, kendi kendini tekrar eden bir yenilik getiremeyen sinema filmlerinden sinema severi , izleyicisi bıktı.

Yönetmen ve/veya senaristler mevcut imkanlar dahilinde farklılık yaratamıyorlarsa, animasyon gibi farklı teknikler kullanarak daha yaratıcı birbirinin tekrarı olmayanı senaryolarla seyirci karşısına çıkmaları önerilir.

Sanattaki değişim ve ilerleme ile değişen dünyada değişen dengeleri yakalamamız ancak o zaman mümkün olacaktır.Aksi takdirde gelişen dünyada gelişimden nasibini almamış yani kalkınamamış bir dünya bizi kucaklayacak.Kanımca izleyiciye çok iş düşüyor.

Paranoya filmi başarısız bir çalışma olarak zaman ve kaynak kaybından başka bir şey değildir.

Filmin Künyesi:
Director:
Robert Luketic
Writers:
Jason Dean Hall (screenplay), Barry Levy(screenplay), 1 more credit »
Stars:
Liam Hemsworth, Gary Oldman, Harrison Ford |See full cast and crew »