Beyazperde · 11 Kasım 2014

“Film Tanıtım: Serena “

Serena Havva TUNÇ

George Pemberton(Bradley Cooper) Kuzey Carolina’da aldığı çiftliğinin kredi borcunu ödemesi için banka tarafından sıkıştırılır ve Brezilya’daki çiftliğini teminat olarak göstermesi istenir. George’un itirazına banka yetkilisi ülkenin iktisadi durumunun iyi olmadığı, finans sisteminin krizde olduğu, iflasların yaşandığı bir dönemden geçildiğini (1929 Buhran yılları), banka olarak bir şey yapamayacaklarının belirtiltildiği sahneyle başlayan film seyirciyi heyecanlandırır. Ve arkasından kuzey Carolina Ormanları ve kesilen ağaçlar ve buna karşı duran bir şerif çıkar karşımıza, seyircinin heyecanı doruktadır.

Kesilen talan edilen ormanlar, George Pemberton ve karısı Serena’nın(Jennifer Lawrence) şerif ile olan tartışmada şerifin kaybeden tarafta olması filme olan ilgiyi daha da artırır. Ne yazık ki bütün bu heyecan ve yüksek beklenti filmin sonuna doğru hayal kırıklığına dönüşür.

1930 İktisadi bunalımı ve çevre duyarlılığı yüksek bir film izleyeceği beklentisine giren seyirci kısa bir süre içinde sıradan bir aşk filmi içinde bulur kendini. Ne olmuştur da nitelik ve içerik düzeyi yüksek bir film sıradan bir aşk, hırs ve düşmanlık üçgenine dönüşü vermiştir. Ve nihayetinde Serena filmi Pemberton’s hazin sonuyla son bulur.Pembe dizileri artmayacak türden bir sondur bu.

Ne olmuştur da Serena filmi sıradan bir aşk hikâyesine dönüşmüştür. Kanımca ya senaristin beceriksizliği ya yönetmenin bütçeyi kurtarma kaygısı ya da hiçbiri. Bilinen tek bir şey var o da sinema sektörünün tükenmişliği ve sıradanlığı hemen hemen her durumda kendisini hissettirmesi. İşin en acı yanı böylesine kötü bir filmi biz izleyicilerin izlemek zorunda kalmamız. Oyuncuların performansı seyircinin büyük hayal kırıklığı yaşamasını ve depresyona girmesine engel oluyor.

Kısacası nitelikli ve başarılı bir giriş ile başlayan bir film nasıl bu kadar başarısız olur insan kendine soramadan edemiyor. Yönetmen ve senaristlerin tükenmişliği sorunun cevabı. Zamanınız ve enerjiniz varsa birkaç doğa sahnesi görmek için de olsa izlenebilir.

Film Künyesi:

Director:
Susanne Bier
Writers:
Christopher Kyle (screenplay), Ron Rash (based on the book by)
Stars:
Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Toby Jones |See full cast and crew