Yazılarım · 2 Şubat 2016

Sevgililer Gününün Ardından Sevgi ve Sevgili Üzerine..

Günü kutlamak için, kadın-erkek ilişkisi bağlamında, sevgiliniz olmak zorunda değil. Sevgiliniz kitaplar olabilir. Sevgiliniz hayali bir kişi olabilir. Sevgiliniz beklenen ama bir türlü gelmeyen ya da ulaşılamayan biri olabilir. Sevgiliniz anneniz ya da babanız olabilir. Sevgiliniz çocuğunuz olabilir. Kısacası sevgiliniz sevdiğiniz sizin için önemli herhangi bir canlı ya da cansız obje olabilir. Durumu bu açıdan tanımlayınca sevgililer günü hakkında yazmak hem kolaylaşmakta hem de zenginleşmektedir.

Sevmek sevgi dolu olmak hayata sevgiyle bakmanın temel koşulu sağlıklı olmak ve kendini sevmektir. İçtiğiniz bir fincan kahveyi birisiyle paylaşmak kolay olduğu kadar zordur. Beklentilerimiz o kadar yüksek ki gerçekleşebilmesi nerdeyse imkânsızdır ama gene de  bu beklentinin gerçekleşmesini umut ederiz. Gerçeklerin beklentilerimizle örtüşüp örtüşmediğinin bir göstergesi aynaya baktığımızda yüzümüzde bir gülümsemenin olup olmadığıdır. Yüzümüzde(yüzünüzde ) bir gülümse varsa, zaman zaman olmayabilir, sevgiyi, sevgiliyi, mutluluğu elde ettiğiniz anlamına gelir.

Yaşama dair o kadar çok beklentilerim vardı, bir kısmı gerçekleşti bir kısmı gerçekleşmedi. Gerçekleşenler gerçekleşmeyenlerin bir bedeli. Bazı şeylerin gerçekleşmesi bizim isteğimize bağlı değil, bizim dışımızdaki faktörler temel belirleyici oluyor. Bu nedenle, gerçekleşmeyen beklentilerim için hayıflanmadım, ağıt yakmadım hayata küsmedim, zaman zaman kendimle baş başa kaldığımda yüreğimde hissettiğim o sızı gerçekleşmeyen beklentilerimle ilgili olduğunu sadece ben bilirim, yaşama dört elle sarıldım ve var olduğumu kendime ve yaşadığım dünyaya  göstermek için çalıştım. Bu da yaşama duyulan sevgidir. Karşı cinse duyulan sevgiden hiç farkı yoktur. Hepsinin ortak paydası yaşamı sevmek, var olduğumuzu ya da var olduğunuzu göstermektir.

Oğlumu seviyorum, işimi seviyorum, dostlarımı seviyorum, öğrencilerimi seviyorum, şimdi öğrencim iken sonra meslektaşım olan arkadaşlarımı seviyorum ve söylediğim gibi kendimi çok seviyorum.

Geçmişte kalan sevgililer gününüzü kutluyor, sevgi dolu günler diliyorum.